Отпуската по майчинство не повишава самочувствието ѝ
Снимка: Guliver / iStock
Ако жената печели повече от съпруга си и основно тя допринася за финансите на семейството, много често става жертва на депресия, защото традиционните джендър роли сменят местата си, установиха учени от университета в Илинойс.
Екипът на Карън Крамер и Сънджин Пак анализира данни от 1463 мъже и 1769 жени, родени в периода между 1957 и 1965 година. Специалистите оценявали нивото на психологическо благополучие. Така установили, че жените, които печелят повече от съпрузите си, имат изразени признаци на депресия, пише Deccan Chronicle.
При мъжете в сила е обратното правило. Ако те, като истински глави на семейството, осигуряват основния доход, с течение на годините самочувствието и психичното им равновесие се повишава.
Отпуската по майчинство, която жената взема, за да гледа детето си, не се отразява на психичното ѝ състояние и не повишава удовлетворението ѝ. Докато, ако таткото се реши на подобна стъпка, психиката и самочувствието му страдат.
Учените стигат да заключението, че самочувствието и психичното благополучие на жената и мъжа в семейството са пряко зависими от традиционните им джендър роли. И, ако те се разместят, никой не е щастлив. Вероятно, защото те усещат, че околните не ги приемат позитивно. Това се отразява и на психичното им здраве.
Така, равноправието между половете, за което жените воюват от години, се оказва нож с две остриета. Поне що се отнася до психиката на нежния пол.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари